Regio Foodvalley bekrachtigde op 16 juni 2025 samen met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en de provincie Gelderland de geactualiseerde Woondeals. Zij spreken af om tussen 2025 en 2034 in totaal ruim 27.000 woningen te realiseren in de regio. Van deze nieuwe woningen worden er bijna 20.000 vóór 2030 gebouwd.
Samenwerken aan oplossingen
De woningnood blijft echter hoog, om die reden is het belangrijk samen te werken aan oplossingen. Dat de KennisAs Ede-Wageningen als doorbraaklocatie voor woningbouw benoemd is door minister Keijzer kan bijdragen aan het sneller realiseren van deze woningen. Petra Doornenbal, burgemeester Renswoude en bestuurlijk trekker voor wonen in Regio Foodvalley: “Wonen is een basisvoorwaarde voor een gezonde en leefbare regio. Met deze vernieuwde afspraken zetten we samen de schouders onder een toekomstbestendige woningmarkt. We bouwen niet alleen huizen, we bouwen aan perspectief voor onze inwoners. Door de bouw van ruim 27.000 woningen tot 2035 willen we een goede stap te zetten in het inlopen van het woningtekort. “
Succesfactoren
In de nieuwe woondeal staan afspraken over belangrijke provinciale en regionale randvoorwaarden, zoals financiële dekking tussen de investeringskosten en de marktwaarde (onrendabele toppen), oplossingen voor netcongestie voor elektriciteit, voldoende ambtelijke capaciteit bij gemeenten, investeringen in bereikbaarheid en voldoende stikstofruimte om woningbouw mogelijk te maken. Gezien de aard en omvang van deze randvoorwaarden is naast inzet vanuit de regionale partijen en de provincie ook die vanuit het Rijk nodig.