In de video vertelt burgemeester René Verhulst over wat het werk van Rien Poortvliet bij hem oproept en Harold Spaninks van het RienPoortvlietmuseum vertelt over het leven en werk deze boeiende kunstenaar.
Tot 21 maart is de expositie 'Kom, kijk en geniet' met werk van Rien Poortvliet (1922-1995) te zien in het Kijk en Luistermuseum in Bennekom.
Door René Hazeleger
Rien Poortvliet staat bekend om zijn gedetailleerde tekeningen, warme humor en liefde voor de natuur. Hij noemt zichzelf een 'tekenend verteller´.
Te zien zijn originele aquarellen, olieverfschilderijen, pentekeningentekeningen in zijn kenmerkende stijl van boerenleven, natuur en zijn beroemde kabouters.
De expositie is tot stand gekomen in samenwerking met het RienPoortvlietmuseum, dat sinds 2009 is gevestigd op het eiland Tiengemeten.
Een geboren verteller met potlood en penseel
Hoewel Rien Poortvliet (1932–1995) opgroeide als de zoon van een stukadoor in Schiedam, wees weinig erop dat hij later zou uitgroeien tot een van Nederlands bekendste illustratoren. Zijn streng gereformeerde ouders zagen niets in een kunstopleiding voor hun oudste zoon, maar Poortvliets tekentalent liet zich al vroeg gelden.
Na de mulo begon hij zijn loopbaan bij een reclamebureau. Een periode bij de marine volgde, waarna hij zich binnen het Unilever-bureau Lintas opwerkte tot senior manager. Toch lag zijn hart niet in de reclamewereld. Veel liever werkte hij aan illustraties voor uitgeverijen. Hij maakte tekeningen voor auteurs als Jaap ter Haar, Leonard Roggeveen en Godfried Bomans, en vond in zijn passie voor de jacht de inspiratie voor zijn eerste natuurtekeningen.
Aan het einde van de jaren zestig besloot Poortvliet het roer om te gooien en fulltime illustrator te worden. Het werk lag in eerste instantie niet voor het oprapen, waardoor hij zelf een boek samenstelde met aquarellen en tekeningen gebaseerd op zijn jachtervaringen. Later maakte hij een vergelijkbaar project over het leven van Jezus van Nazareth.
Poortvliet beschouwde zichzelf niet als kunstenaar, maar als een ‘tekenend verteller’: de illustraties vormden het verhaal, begeleid door slechts een korte toelichting. Zijn boeken vonden gretig aftrek bij uitgeverijen als Kok ten Have (Kampen) en Van Holkema & Warendorf (Bussum). Wereldwijde bekendheid verwierf hij met de serie Leven en werken van de Kabouter, geschreven met Wil Huygen. Het boek verscheen 62 keer in druk en werd vertaald in 21 talen. In 1985 volgde een animatieserie onder de naam David de Kabouter, waarmee het kabouteruniversum definitief een internationaal publiek vond.
Poortvliet werd daarnaast een bekende televisiepersoonlijkheid. Met zijn kenmerkende puntbaard, ribbroeken en geruite jasjes was hij jarenlang een opvallend panellid in het programma Zo Vader, Zo Zoon.
De waardering voor zijn werk kreeg een officieel karakter toen in 1992 in Middelharnis het Rien Poortvlietmuseum werd geopend — “ver genoeg weg van de moderne kunstbende in Amsterdam,” zoals hij het zelf eens formuleerde. Het museum sloot in 2006, maar vond drie jaar later een nieuwe plek in de Marguaritahoeve op Tiengemeten, een 19e-eeuwse boerderij die door Natuurmonumenten werd omgebouwd tot museumruimte. Daar is nog altijd een groot deel van de oorspronkelijke collectie te zien.
In de video vertelt burgemeester René Verhulst over wat het werk van Rien Poortvliet bij hem oproept en Harold Spaninks van het RienPoortvlietmuseum vertelt over het leven en werk deze boeiende kunstenaar.






